CZ: Učenlivost
autor článku: Bellis
Většina lidí si pod morčetem představí malé lenošné kulaté stvoření ležící v králikárně. Ovšem i morčata se umí ledasčemu naučit. Pokud jim věnujeme více času a pozornosti je to velice živé zvířátko a společník, který umí pobavit. Určitě záleží i na povaze každého morčete (někdo je od přírody lenošnější a někdo naopak divočejší). Avšak každé morče rádo běhá, skáče a prolézá.
Ukázka, co všechno se dá morčátko naučit:
Chození na "WC"
Velmi praktickou záležitostí je morče naučit chodit na jedno místo v ubikaci, kde bude mít svůj vlastní "wc koutek". Takovým nejvhodnějším místem bude jeden roh. Na místo je praktické dát pod hobliny nějakou plochou misku. Prodávají se i plastové záchody pro hlodavce, avšak z vlastních zkušeností to používají morčáci spíš jako ležárnu :-) Princip je zcela jednoduchý. Přesouvat (pomocí lopatky) výkaly na cílené místo. Časem to morčátko pochopí. Chce to trpělivost, ale stojí to za to.
Panáčkování
Pamatuji, jak jsem se jednou dočetla, že se dlouho tradovalo, že morčata neumí stát na zadních nohách. Opak je ale pravdou, panáčkovat umí velmi dobře, pokud to tedy trénují :-) Je pak legrace sledovat morčátko, které se panáčkovat teprve učí, jak se sápe nešikovně nahoru a kynklá se ve vzduchu :-) I tady musí být určitý "talent". Morče za výkon vyžaduje odměnu v podobě pamlsku, respektive pro dobrůtku udělá hory doly. Jako správné lákadlo se mi nejvíce osvědčila čerstvá tráva a okurka. Ze začátku možná bude potřeba morčátku vypomoct (jednou rukou držet pamlsek ve vzduchu nad hlavičkou a druhou ruku nabídnout jako podporu pro packy). Po čase už morče začne na mňamky automaticky panáčkovat.
Chůze po dvou
Těžším "kouskem" je chůze po dvou zadních nožkách (panáčkování s chůzí dohromady) opět pomocí dobroty. Pokud již morčátko umí panáčkovat, můžeme začít i s chůzí po dvou. Opět zvedneme pamlsek do výšky, necháme morčátko panáčkovat, dáme mu odměnu, pak opět, podepřeme přední tlapky rukou a posuneme pamlsek směrem dopředu. Zprvu možná morče bude slézat dolů a odmítat, ale časem na to přijde. Prvně bude pravděpodobně vyžadovat podporu, ale později to půjde i bez ní.
Otočení "do kolečka"
Další zábavnou záležitostí je otočení morčátka do kolečka o 360 stupňů. Jak jinak, neobejde se to bez nějaké dobrůtky. Morčátku ukážeme odměnu, po té schováme a řekneme "do kolečka" (nebo vymyslete vlastní povel či gesto). Poté se morče otočí a v cíli dostane něco na zub. Při učení ukážeme dobrotu před čumáček a nalákáme jím pohybem dokola, aby se morče otočilo. Po dokončení kolečka morče dobrotu dostane. A takhle pořád dokola a dokola, než se začne morče samo otáčet. Profíkem "kolečka" byla Bubuška - jen viděla, že se nese okurka, už se automaticky otočila dokola, moc jí to bavilo :)
Příchod na zavolání
Asi největší výzvou je příchod na zavolání. Morčata rychleji a snáze reagují na zvuky, jako je šustění pytlíkem, mlaskání nebo vrzání klíčů ve dveřích. I když slyší o mnoho lépe než my lidi, lépe reagují na vysoké tóny. To však neznamená, že musíme na morčátka pištět :) Samy obvykle přijdou - pokud jsou tak zvyklé - na zvuky, které mají spojené s podáním jídla. Pokud však morče takto přivoláme a odměna se nekoná, brzy na tento zvuk přestane reagovat.