banner

CavyBook

CZ: Jak zvládat zimu


autor článku: Bellis

2

flag_cs

Nejen horka, ale i zima může morčatům komplikovat život. Pokud bydlíte v bytě, nebo stále vytopených rodinných domech, tato problematika se vám obloukem vyhne. Mnoho chovatelů však nemá doma stálou teplotu, nebo morčata chovají v oddělených domcích, a tak se s klesající teplotou musí vypořádat.

Nutno podotknout, že bezsrstá morčata není vhodné chovat v jakkoli nestabilní teplotě. Slabší výkyvy v bytech nejsou problém, ale pokud by teploty klesali např. i pod 15 %, jejich chov si určitě rozmyslete. Následující řádky budou věnované morčátkům osrstěným, kteří jsou odolnější a schopnější zvládnout při vhodných podmínkách i nižší teploty.

 

Kdy už je na morče zima?

Aneb kdy bychom o zateplení a prevenci měli začít uvažovat? Pokud vám doma klesne teplota maximálně na 20 stupňů, tak tento článek můžete rovnou opustit :-), nebo jej maximálně pročíst jen tak pro zajímavost. Pro představu se minimální teplota pro morče označuje 15 °C. Na nižší teploty je třeba morče postupně zvykat a dát mu možnost schovat se a zahřát. Do 15 stupňů není potřeba nic moc velkého podnikat (seno považuji za samozřejmost).

 

Jak poznat, že je morčeti chladno?

Morče sedí skrčené a naježené většinou někde v rožku ubikace. Naježení chlupů mu pomáhá udržet si své teplo, stejně tak omezení pohybu. Celkově se může chovat zpomaleně. Snaží se najít co nejlepší úkryt, většinou domeček nebo se zahrabe do sena. Dokáže být dost vynalézavé a tak využije všeho, co mu ubikace nabízí. V extrémnějším případě se může i třást. V takovém případě je ale zajištění ubikace nedostačující a je třeba zakročit.

 

Nižší teploty v bytě

Pokud teploty neklesají pod cca 12°C, postačí menší opatření. Neměl by chybět domeček, do kterého se může morče schovat. V menším ohraničeném prostoru si lépe vytvoří a udrží teplo. Ideální je vystlaný senem. Seno je neodmyslitelná a nejdůležitější část. V takových chvílích se s ním nesmí šetřit a naopak se musí pravidelně doplňovat a dohlížet, že opravdu nikdy nedojde. Vhodné jsou taky látkové nebo molitanové pelíšky. Jejich nevýhodou je rychlé znečištění a nutnost častého praní. Jako krmivo bychom měli podávat vydatnější stravu bohatší na vitaminy. Důležité je posílení imunity. Z dostupných přípravků je vhodný Acidomid (ten je vhodné podávat celoročně nehledě na okolnosti) a glukopur (dá se zakoupit v lékárně, dodává energii). Neuškodí přidávat ani vitamin C ať už v zelenině nebo v kapičkách. Nesmíme zapomenout, že morče vydá mnohem více energie na vydání tepla, proto je třeba krmit ve větších dávkách, klidně i dvakrát takové množství.

 

Přechod do venkovního chovu

Pokud si pořizujete morče z domácího chovu např. v prosinci, je nemyslitelné ho ihned umístit do králíkárny ven. Přechod musí být co nejpomalejší. Vhodné je zvolit mezibod - např. chladnější místnost v domě. Takovou první zimu by ale mělo strávit uvnitř. Ven ho můžeme umístit na jaře, kdy se teploty přirozeně houpají nahoru a dolů. Ochlazování nebude pro morče takový šok a příroda ho sama připraví.

 

Venkovní chov

Pokud máte morčata venku v králíkárně i v zimních měsících, musíte bydlení adekvátně připravit. Nejdůležitější je typ a provedení kotce. Měl by být co nejvíce chráněný proti větru, co největší část by měla být plná, s pletivem pouze poměrově menší dvířka. Neměl by chybět bytelný domeček a spousta sena. Napáječky se musí alespoň dvakrát denně rozmrazovat a plnit teplou vodou. Větší pozornost bychom také měli věnovat čistotě ubikací, které musí být hlavně suché. Stejně jako při mírně nižších teplotách i v tomto případě je vhodné podávat vydatnější a kvalitnější stravu obohacenou o vitaminy. Vhodný je Acidomid, glukopur, vitamin C, ale i multivitaminy pro hlodavce. Spotřeba potravy je téměř dvakrát tak vyšší.

 

Výhody a nevýhody venkovního chovu

Jako největší výhodu vidím, že vám špinavé hobliny nejsou cítit v bytě :-) Čistit proto můžete i v delších intervalech. Různé králikárny taky zpravidla nabízí větší kapacitu a snazší manipulaci s nepořádkem. Žádné mytí podlahy ani vysávání po úklidu není třeba. Doma nikdo nekvíká ani jinak nehlučí. Srst takto chovaných morčat je hustší a pevnější.

Nevýhodou je, že morčata nemáte na očích. Pokud se něco děje, zpravidla příjdete už k hotovému. Morčata jsou plašší a méně zvyklá na lidi i ruch kolem sebe. Chov je náročnější v zimních měsících. Nemocná morčata, březí samice a maminky s mláďaty musíte přemisťovat do teplejšího místa. Samičky v chladnějších měsících většinou nezabřeznou.



2