banner

CavyBook

CZ: 10 zbytečností pro morče, které nepotřebujete


autor článku: Bellis

2

flag_cs

 

1. Vodítko

V nabídce zverimexů můžete docela často narazit na tento prapodivný výrobek, ale raději se mu vyhněte obloukem. V kategorii zbytečností by vodítko nejspíš vyhrálo pomyslné první místo. Nejen, že je morčeti nepříjemné a nepohodlné, navíc často nedokáže ani plnit svoji funkci. Postroj sice na první pohled může vypadat celkem šetrně, ale je třeba vzít v úvahu, že morče je malý hlodavec, jehož tělesné proporce nedovolují komfortní a hlavně ani spolehlivé upevnění vodítka. Jestliže postroj dostatečně neutáhnete, morče se z něj snadno vyvlékne, pokud jej naopak utáhnete, bude nervózní tak, že na své procházce bude mít jen jeden zájem, a to jak se postroje zbavit. Nabízí se možnost morčátko na vodítko postupně zvykat a věřím, že by pak mohlo alespoň částečně fungovat (ačkoli riziko vyvléknutí je stále dost vysoké a nelze se na něj stoprocentně spoléhat). Za sebe doporučuji nechat morče ve své přirozenosti. Pokud je morče na Vás zvyklé, neutíká ani ve volném prostoru. Pokud tolik ochočené není, skvělou možností jsou venkovní ohrádky.

2. Sušenky, oplatky, piškoty a jiné nesmysly

Znáte to, každý si rád zamlsá, a co bychom to byli za správné chovatele, kdybychom tuhle neřest nedopřáli i našim morčákům. Pak ale rychle zapomeňte na svoje chutě a vyhněte se všemu, co obsahuje mléko, jogurt, mouku, vejce, cukr, apod. To všechno jsou složky potravy, které jsou pro morče naprosto nepřirozené a v jeho zažívání nadělají akorát tak paseku. Morče je býložravec, jehož strava z největší části sestává ze sena (trávy) a z té menší části ze zeleniny a ovoce. Pokud tedy chcete morčeti dopřát nějakou tu dobrotku, důkladně si nejprve přečtěte složení. Kvalitní doplňkové krmivo je bezobilné a obsahuje traviny, sušenou zeleninu, sušené ovoce a bylinky. Nebo sáhněte po nějaké oblíbené zelenině, např. okurce, kterou všechna morčata naprosto milují.

 

3. Minerální či solný kámen

Bílý, růžový, minerální, s držákem, bez … V obchodech pro zvířata jich najdete celou řadu včetně nešťastného popisku „vhodné pro morčata“. Nejen, že nejsou vhodné, ale v dlouhodobém měřítku mohou být dokonce nebezpečné. Sůl i minerály morčata získávají přirozeně ze své potravy, a pokud ne, je vhodnější je doplnit např. pomocí doplňkových kapek ve vodě, které přímo nadávkujete na váhu morčete. Minerály se totiž lehce předávkují a následně se v těle usazují a mohou způsobit vážné problémy.

4. Miska na vodu

Nechce se Vám řešit uchycení napáječky a raději chcete dát morčeti do ubikace misku s vodou? Radíme dobře, nedělejte to. Možná se Vám bude zdát upevnění napáječky v ubikaci krkolomné, náročné, ale rozhodně se vyplatí. Morčata vodu v misce okamžitě zašpiní, zaplní ji hoblinami, jídlem, ale i horšími věcmi J Proto rozhodně sáhněte po napáječce, na kterou si morče rychle zvykne a ve které je voda vždy čistá. Za nás doporučujeme napáječky s kuličkou (z niplové napáječky se sice morčata taky naučí pít, ale většinou u toho dost vody proteče kolem), my používáme konkrétně napáječky Crystal Classic. Pokud se stane, že napáječka protéká, je dost často problém v tom, že není naplněná vodou do plna. Údržby se též není třeba bát. Stačí jednou za čas do napáječky nasypat trochu syrové rýže, do třetiny ji naplnit vodou, zavřít, pořádně protřepat, vylít, a je hotovo. Napáječka jako nová J Jen pozor, abyste veškerou rýži odstranili z napáječky pryč.


5. Oblečky, svetříky

Nebojte, morčeti, které je chováno v bytě, doma, určitě není zima. A těm ve venkovních kotcích dopřejte vydatnější stravu, možnost úkrytu, zateplené bydlení a hromadu sena. Rozhodně tím uděláte morčeti větší službu, než ustřiženou ponožkou, či speciálním oblečkem, do kterého ho natlačíte. Pokud ho chcete vzít na zahradu, ale už je chladno, nedělejte to. Zima je především od země, tedy tlapky bude mít beztak studené, a to může být ohrožující. Ani pro skinníky nejsou oblečky vhodné, naopak jim je třeba celkově přizpůsobit podmínky bydlení, a to především předejít průvanu, stálou domácí teplotu a dostatek potravy se senem. Oblečky jsou morčatům zpravidla dost nepříjemné a už jen proces „oblékání“ může být pro morče stresující.


6. Gumičky, mašličky, skřipečky a jiné ozdoby

Když už máte dlouhosrsté morče, srst mu češete, staráte se o ni, napadlo Vás (či pravděpodobněji Vaše potomky)  je něčím zdobit? Pokud ano, tak raději nee. Morčecí srst je velmi jemná a snadno se cuchá. Většina doplňků do vlasů pak morče tahá, a když už se jí nezvládne zbavit, tak se lehce do srsti zamotá a způsobí chuchvalce. Pokud chcete srst vypěstovat co nejdelší, sáhněte spíše po technice tzv. „balíčkování“, kdy se jednotlivé prameny srsti zabalí do balíčkovacího papíru a následně se balíček přetáhne froté gumičkou. Inspiraci naleznete na internetu, pokud si vyhledáte balíčkování dlouhosrstých psů, například yorksheerů. Pokud se ale nechystáte s morčetem na výstavu, je ideální variantou srst stříhat morčeti tak, aby jeho délka dosahovala na zem a zbytečně se tak neznečišťovala.

7. Chlupatý pelíšek v ubikaci

Doporučuji se vyhnout všem látkovým a hlavně chlupatým pelíškům umístěných do ubikace obloukem. Jsou sice krásné, pro morčátka pohodlné, ale je tu obrovské ale. Nejen, že pokud používáte jako podestýlku hobliny, téměř okamžitě se jimi pelíšek obalí, ale především většina morčátek jsou čuňátka a pelíšek rychle znečistí, víme jak. Takový pelíšek začne téměř ihned zapáchat a hrozí tvorba různých bakterií, plísní a jiných nepěkností. Aby byl pelíšek v ubikaci čistý, museli byste jej denně, maximálně obden prát v pračce ideálně na 100 °C, a  to ne každý může, nebo spíše chce. Proto za mě pelíšek ano, ale jen na mazlení, na klín jako podložku, ale do ubikace nikoli. Namísto pelíšku v ubikaci dejte přednost např. dřevěným stříškám, pod ně kupku sena a morčátka budou maximálně spoko.


8. Dečky, ručníky, koberečky, podložky

 

Rozmohl se nám tu takový nešvar, a to popularita chovu morčat na různých látkových podložkách, koberečcích, apod. Pomyslně tak chovatelé dopřávají svým svěřencům větší luxus, kdy mají pod nožkama měkoučko. Když se však více zamyslíte, dává tento způsob chovu smysl jen v tom případě, že jste Vaše morčátko naučili vykonávat potřebu jen na místech pro to určené. Pokud touto dovedností neoplývají, podložky do pár hodin znečistí způsobem, že je budete muset vyměňovat každý den, jinak se vystavujete riziku vzniku bakterií a nepříjemného zápachu. Pokud tedy nechcete každý den prát zanesené textilie, zvolte raději variantu hoblin, které svému účelu slouží naprosto skvěle.

9. Seno z alpských hor sebrané pod svitem úplňku

Nejpřírodnější seno z přírody s obsahem 100 druhů travin, lučních kvítků, které rostlo na čerstvém vánku vysokohorského vzduchu. Ehm. Trošku teď přeháním, ale opravdu, morče nevyžaduje žádné speciální odrůdy a výběry sena. Nejideálnější je mít zahradu a seno si na zimu nasušit samy, pak máte opravdovou kontrolu nad tím, co přesně seno obsahuje. Občas je fajn jej oživit o nějakou bylinku (ale pozor na dávkování), ale jinak není potřeba mít nijak vysoké nároky. Hlavní je, aby seno bylo zelené, nikoli žluté či dokonce hnědé, aby bylo voňavé, neslepené, neprašné, a tím to hasne.

10. Chovat, tahat, přemisťovat, česat, tulit, …

Morče je vysoce společenské zvíře, a především chováte-li jej samostatně, bude za Vaši pozornost vděčné. Rádo se s vámi pomazlí, bude u Vás spát, ocení každou dobrotu, co mu dáte, rádo se proběhne po pokoji. Ale všeho s mírou. Jako asi každý, i morče potřebuje svůj čas klidu a odpočinku. Především u nejmenších dětí proto dohlédněte, aby morčatům dopřáli i jejich prostor.

 

Závěr

Pamatujte, morče je zvíře - hlodavec s několika základními potřebami. Potřebuje jíst, pít, pohybovat se, musí být v příjemné teplotě bez průvanu, potřebuje občas klid, občas zabavit,  být v čistém prostředí a zvýšenou pozornost v případě zdravotních problémů. Pokud mu tyto potřeby naplníte, bude naprosto spokojené a odvděčí se Vám pohodovou povahou a skvělou společností. Nepolidšťujte jej a respektujte jeho odlišné potřeby.



2