banner

CavyBook

CZ: Aguti a argente


autor článku: Bellis

1

flag_cs

Barva aguti je původní zbarvení divokého morčete. Skládá se ze dvou barev, a to z barvy základní, neboli spodní a z barvy krycí. Každý chlup je rozdělen do tří zón: u kořínku je základní (spodní) barva, následuje nejširší pruh krycí barvy a koneček je opět se základní barvou. Celé to opticky působí jako žíhání, tzv. ticking. Ten je žádoucí, aby zasahoval co nejblíže k očním víčkům. Je mnohem výraznější u krátkosrstých než u dlouhosrstých morčat. Na břiše je tzv. břišní pruh, na kterém ticking chybí. I přesto se chlup skládá ze dvou zón: u kořínku je základní barva a následuje barva krycí. Břišní pruh je ostře ohraničený a neměl by být prokvetlý spodní barvou, měl by budit jednobarevný dojem. Do barev aguti se řadí barvy se základní barvou černou a blue a čokoládovou, do barev argente pak se základní barvou slate-blue, lila, coffee a béžovou.

POSUZOVACÍ LÍSTEK
1. Typ a stavba (15)
2. Hlava, oči, uši (15)
3. Hustota a délka srsti (15)
4. Krycí barva, ticking (15)
5. Barva břicha, břišní pruh (15)
6. Základní spodní barva(15)
7. Kondice a prezentace (15)

Mezi lehké vady patří malé kruhy kolem očí, mírně světlý nos, mírně prokvetlá barva v břišním pruhu, mírně širší břišní pruh, méně ostře ohraničený břišní pruh, mírně nepravidelný ticking, mírně odlišná barva očí, uší, chodidel a drápků, mírná příměs chloupků jiné barvy, pihy a depigmentace.

Mezi hrubé vady patří výrazné kruhy kolem očí, výrazně světlý nos, výrazně prokvetlá barva v břišním pruhu, výrazně široký břišní pruh, výrazně neostře ohraničený břišní pruh, výrazně nepravidelný ticking, výrazně odlišná barva očí, uší, chodidel a drápků, výrazná příměs chloupků jiné barvy a břišní pruh bez základní barvy.

 

Kombinací barev aguti a argente existuje celá řada. Následující výpis se věnuje všem standardem uznaným kombinacím. K několika barvám, především k nově uznaným, se však běžně nenachomítneme a je dokonce možné, že takto zbarvené morčátko ještě ani neexistuje :)

Informace jsou z velké části čerpány ze Standardu plemen a barevných rázů morčat (verze k 1.1.2016) dostupného volně ke stažení na webových stránkách www.rodent.cz.

 

Aguti černá červená (aguti zlatá)

Spodní barva je černá, krycí barva je červená. Barva břišního pruhu je červená. Uši, chodidla a drápky jsou černé, oči jsou tmavé.

Aguti černá buff (aguti šedá)

Spodní barva je černá, krycí barva je buff. Barva břišního pruhu je buff. Uši, chodidla a drápky jsou černé, oči jsou tmavé.

Aguti černá krémová (aguti citronová)

Spodní barva je černá, krycí barva je krémová. Barva břišního pruhu je krémová. Uši, chodidla a drápky jsou černé, oči jsou tmavé.

 

Aguti černá bílá (aguti stříbrná)

Spodní barva je černá, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou černé, oči jsou tmavé, ohnivé.

Aguti blue amber

Spodní barva je blue, krycí barva je amber. Barva břišního pruhu je amber. Uši, chodidla a drápky jsou antracitové, oči jsou tmavé.

 

Aguti blue buff

Spodní barva je blue, krycí barva je buff. Barva břišního pruhu je buff. Uši, chodidla a drápky jsou antracitové, oči jsou tmavé.

 

Aguti blue krémová

Spodní barva je blue, krycí barva je krémová. Barva břišního pruhu je krémová. Uši, chodidla a drápky jsou antracitové, oči jsou tmavé.

 

Aguti blue bílá

Spodní barva je blue, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou antracitové, oči jsou tmavé.

 

Aguti čokoládová oranžová (aguti oranžová)

Spodní barva je čokoládová, krycí barva je oranžová. Barva břišního pruhu je oranžová. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé, oči jsou ohnivé.

Aguti čokoládová buff (aguti buff)

Spodní barva je čokoládová, krycí barva je buff. Barva břišního pruhu je buff. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé, oči jsou ohnivé.

 

Aguti čokoládová krémová (aguti krémová)

Spodní barva je čokoládová, krycí barva je krémová. Barva břišního pruhu je krémová. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé, oči jsou ohnivé.

Aguti čokoládová bílá (aguti skořicová)

Spodní barva je čokoládová, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou hnědé, oči jsou ohnivé.

Argente slate zlatá

Spodní barva je slate, krycí barva je zlatá. Barva břišního pruhu je zlatá. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente slate šafránová

Spodní barva je slate, krycí barva je šafránová. Barva břišního pruhu je šafránová. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente slate ice cream

Spodní barva je slate, krycí barva je ice cream. Barva břišního pruhu je ice cream. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente slate bílá

Spodní barva je slate, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente lila zlatá

Spodní barva je lila, krycí barva je zlatá. Barva břišního pruhu je zlatá. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

 

Argente lila šafránová

Spodní barva je lila, krycí barva je šafránová. Barva břišního pruhu je šafránová. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

 

Argente lila ice cream

Spodní barva je lila, krycí barva je ice cream. Barva břišního pruhu je ice cream. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

Argente lila bílá

Spodní barva je lila, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

Argente coffee zlatá

Spodní barva je coffee, krycí barva je zlatá. Barva břišního pruhu je zlatá. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente coffee šafránová

Spodní barva je coffee, krycí barva je šafránová. Barva břišního pruhu je šafránová. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente coffee ice cream

Spodní barva je coffee, krycí barva je ice cream. Barva břišního pruhu je ice cream. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente coffee bílá

Spodní barva je coffee, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou co nejtmavší, oči jsou rubínové.

 

Argente béžová zlatá

Spodní barva je béžová, krycí barva je zlatá. Barva břišního pruhu je zlatá. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

Argente béžová šafránová

Spodní barva je béžová, krycí barva je šafránová. Barva břišního pruhu je šafránová. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

Argente béžová ice cream

Spodní barva je béžová, krycí barva je ice cream. Barva břišního pruhu je ice cream. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

 

Argente béžová bílá

Spodní barva je béžová, krycí barva je bílá. Barva břišního pruhu je bílá. Uši, chodidla a drápky jsou nepigmentované, oči jsou červené.

 

Solid aguti a solid argente

Výrazný rozdíl u solidů je absence břišního pruhu. Ticking se tedy vyskytuje všude po těle, i na břiše. Celkově budí tmavší dojem. Zajímavostí je, že se rodí téměř jednobarevní a ticking se jim vytváří až časem. Mezi vady u solidů patří mimojiné také tmavší zbarvení na nose.

Variace solid je uznána ve všech standardem uznaných barev aguti a argente. Tzn. že existuje jak např. solid aguti černá červená, tak i solid argente béžová šafránová.

aguti zlatá

solid aguti zlatá1