CZ: Morče divoké
Morče divoké je přímým předkem našeho morčete domácího a liší se od něj zejména odlišnou stavbou těla. Je o něco delší a hubenější, má úzkou hlavu (pro snazší procházení mezi křovisky). Také je to výborný skokan, který při leknutí může vyskočit až 1 metr do výšky. Žije v oblasti hor Jižní Ameriky, a to jak v nížinách, tak i v horách v
nadoměřské výšce až 5000 m.n.m.
Zbarvení je tmavohnědé až černohnědé (podobné zlaté aguti). Kožíšek je o hodně hrubší a tvrdší.
Je společenské zvíře, které žije v koloniích. Vyhrabává si zemní nory, nebo osidluje opuštěná doupata jiných zvířat. Žije jako stepní tvor v travinách a
křovích. Začíná být aktivní za soumraku a v noci, kvůli větší bezpečnosti proti dravcům, šelmám a jiným zvířatům, která morčata ohrožují.
Rozmnožování je téměř stejné, jako u domácích morčat. Březost trvá 62-70 dní. Mláďata se rodí již se srstí, vidí, slyší - jsou zcela vyvinutá. Už druhý až třetí den mohou pojídat tuhou stravu, jsou tedy brzy samostatní. Samice mláďata kojí po dobu cca tří týdnů.
Indiáni morčata chovali už před 9000 lety, a to jako jako domácí, hospodářská nebo jako obětní zvířata. Více ve článku Historie morčete.