banner

Bellis

CZ: Bydlení

flag_cs

Jako dobrý příbytek může posloužit klec, kotec, plastbox, nebo třeba vlastnoručně vyrobená ubikace. Rozměry by se měli pohybovat okolo 70 cm x 50 cm pro jedno morče, pro dvě morčata pak kolem 100 x 50 cm. Důležité je, aby bylo bydlení bezpečně zajištěno a chráněno před okolím (před jiným zvířetem v domácnosti, pokud je ubikace na balkoně - ochrana před dravci, před deštěm…..atd.) a zároveň bylo uzpůsobeno tak, aby z něj morče nemohlo utéct.

Výbava bydlení:

- podestýlka

- napáječka

- miska na krmení

- jesličky na seno a trávu

- nepovinné vybavení: domeček, prolézačky, ...

Podestýlka - Jako podestýlka nejlépe poslouží hobliny. Při jejich nákupu si dejte pozor hlavně na jejich prašnost, lepší je hrubší konzistence. Moc jemné hobliny (piliny) mohou dráždit oči, nos a i pro srst nejsou nic moc. Za nevhodnou podestýlku považuju seno, na kterém se drží nečistoty, morče jej pak nemůže jíst, nesaje a zapáchá.

Napáječka - Napáječku, nebo-li pítko, dnes koupíte v každém zverimexu. Ale musíme myslet i na dobrý výběr, protože se jich vyrábí celá řada a ne všechny jsou kvalitní. Valná většina má problém s protékáním. Mohu doporučit napáječku Classic (průhledná s červeným pítkem), ta mě nikdy nezklamala :)


Miska na krmení
- Samozřejmě nesmí chybět miska, ať už umělohmotná nebo keramická.

Jesličky na seno a trávu - Jesličky pro morče nemusí být moc velké, stačí střední. 
Jsou velice šikovné - morče trávu neušlape a při vybírání trávy v jeslích je aktivní. Zároveň se tráva v jesličkách neznečistí a nepřijde tak nazmar. Nejlepší jsou z nerezu.

Domeček - Domeček by měl být prostorný, vzdušný a měl by být z dobrého materiálu. Morče domeček využívá velmi často. Spí v něm, schovává se a zároveň ho využívá jako prolézačku. Vyrábějí se různé tvary z různých materiálů. Domečky ze dřeva jsou hezké, jen když morče domeček počůrá, je těžké ho zpátky uvést do původního stavu. Na toto jsou lepší domečky z umělého či z jiného omyvatelného materiálu. Pokud máte možnost vyrobit si vlastní domeček a využít na něm svou fantazii, neváhejte.

Prolézačky a jiné hračky - Morčátka nepoužívají např. kolečka, jako křečci, za to jsou 
milovníci různých

 prolézaček. Na chvilkové pobavení postačí například dřevená krabice s otvory, rule a podobně. Špatné nejsou ani roury na okap, ale je znám případ, kdy se tam dvě morčátka zasekla a udusila. Takže pozor na to. Jinak je výborným doplňkem květináč vzhůru nohama. Morčátka na něj skáčí, přelízají, opírají se a poslouží také na umístění zeleniny. Dále se mi osvědčila např. koule (se zvonečkem). Morčátka z něj mohou vytahávat trávu či seno a přitom se zabaví.

Umístění klece - Klec nesmí stát ani na příliš teplém místě (na sluníčku) ani na příliš vlhkém či chladném místě. Nesmí být v průvanu. Není dobré ji stavit vedle dveří, které se neustále otevírají a zavírají nebo na podlahu. Musíme také zajistit, aby se k morčeti nijak nedostalo ještě nějaké další zvíře jako např. pes nebo kočka.

Výběh - Je ideální možností pro morčata, především na jaro a léto. 
Délka se zpravidla pohybuje kolem 150 cm, výška kolem 50 cm (ale možnostem se meze nekladou) a musí v něm být umístěn přístřešek na spaní. Dno výběhu opatříme jemným pletivem, aby se morče nemohlo podhrabat a aby je jiná nevítaná zvířata nemohla navštívit. Důležitý je také strop vyrobený tak, aby se k morčatům nedostala jiná zvířata ani dravci.