banner

CavyBook

CZ: Péče o srst


autor článku: Bellis

1

flag_cs

Udržování čistoty srsti

Aby byla srst pěkná, lesklá a zdravá, musíme ji udržovat v čistotě. Nehezky pak vypadají hlavně světle1 zbarvená morčata se zažloutlou až nahnědlou srstí. Abychom tomu zabránili, musíme zohlednit hned několik důležitých věcí. Ačkoliv morče není zvíře vyloženě nečistotné, někteří jedinci si obzvláště libují v polehávání na špinavé a pročůrané podestýlce. Nejspolehlivější způsob jak tomu zabránit je časté vyměňování podestýlky. Další problém, se kterým se setkává hodně chovatelů je okusování vlastní srsti nebo srsti ostatních morčat. To také může zavinit většinou nazelenalé nebo načervenalé skvrny na srsti - morče se něčeho dobrého nají (tráva, rajče, paprika, okurka, ...) a po následném okusování chlupů tak vytvoří fleky . Tím se dostáváme ke znečištění srsti potravou. To se stává jen ojediněle, jelikož morče ušpiněné při jídle se očistí samo.

Časté čištění ubikací je základ

Pro většinu lidí to není zrovna nejpříjemnější činnost, a tak se velmi snadno zanedbává. Morčátko je pak špinavé, zapáchá a hrozí mu i nebezpečí různých onemocnění, parazitů, apod. Jako podestýlka jsou nejvhodnější hobliny, co nejméně prašné. Nám se nejvíce osvědčily TierWohl Super. Pod vrstvu hoblin můžete dát ještě vrstvu starých novin, které též dobře sají a usnadní i čištění (stočíme noviny do ruličky a vyhodíme), ale není to nutné - hodně záleží právě na používaných hoblinách, jak dobře sají. Vhodné je také pokaždé omýt i vybavení, jako je miska, květináč, prolézačky, napáječka, atd. Jak často ubikace čistit závisí na její velikosti, počtu morčat v ní a kvalitě podestýlky. Např. pokud nepoužíváte jesličky a seno tak zůstává na dně ubikace a celkem brzy zapáchá, stejně tak v době krmení zeleno3u trávou je potřeba čistit častěji. V průměru by se dalo říct, že jednomu morčeti na prostoru cca 90 x 45 cm stačí vyčistit 1 - 2x týdně, dvěma morčatům o stejném prostoru klidně i 3x za týden.

Denní kontrola

Obecně - nejenom srst - bychom měli morče kontrolovat každý den. Tím můžeme zabránit spoustě problémům a i nemocím. Každý den, nebo ob den bychom měli srst zbavit nečistot, jako jsou kousky sena, hobliny, zacuchané
 srsti atp. Poté srst rozčesat.

Česání, kartáčování

Hlavně dlouhosrstá morčata vyžadují pravidelné pročesávání srsti. 4U dlouhých rovných bychom srst měli česat docela často, aby se v ní zbytečně netvořili chuchvalce. U kudrnatých je lepší srst pouze prohrábnout prsty, pořádně rozčesat doporučuji až před koupáním - rozčesání srst narovná a zbaví ji kudrlin. Po vykoupání se kudrnatost opět navrátí. Prvně je lepší srst vzít hrubým a až později jemnějším hřebenem. Osvědčil se mi i kartáč (na fotce úplně vpravo), který se líbí jak dlouhosrstým tak krátkosrstým morčatům. Krátkosrsté je vhodné jednou za čas vykartáčovat a pomocí prstů vytahat uvolněné chlupy.


Koupání

Jednou za čas bychom měli morčeti dopřát i koupel. Teda ne že by se jim to zrovna líbilo, ale pokud je na vodu zvykáme už od útlého věku, nečiní to morčatům zpravidla žádný problém. U mnoha veterinářů a prodavačů ve zverimexech vládne názor, že žádný hlodavec by se neměl koupat. Ale opak je pravdou. Představa, že bych naše morčáky nekoupala, 6nevím nevím, jak by dnes vypadali :-). Samozřejmě musíme být velmi opatrní a dávat pozor, abychom morčeti nijak neublížili. 

Postup koupání:

Nejdříve si napustíme lavor nebo umyvadlo tělově teplou vodou. Voda by neměla morčeti dosahovat k hlavičce. Hluboká by měla být jen tak, aby v ní morče mělo namočené jen nožky a hlavou nedosahovalo na hladinu.

Morče držíme a pomalu dáváme do vody - stavíme ho na zadní nohy, poté teprve dáme i přední dolů. Pokud je morče nervózní, podpíráme ho a držíme zezdola za bříško (podpíráme raději všechna menší morčátka, která na vodu nejsou zvyklá).

Napuštěnou vodou morčeti opláchneme celé tělo kromě hlavy (vyhneme se hlavně čumáčku, očím a uším).

Naneseme trochu šamponu (vhodné jsou šampony určené pro kočky, psy a hlodavce) na záda a pořádně promísíme ve srsti.

Vodou důkladně smyjeme šampon tak, aby ve srsti žádný nezůstal.

Morče vyndáme a důkladně osušíme v ručníku, popř. ho můžeme i vyfénovat.

7Morčátku můžeme přichystat i olejovou lázeň - napustíme vodu, kapnem do ní trošičku oleje (norkový, mandlový, ... čím více dáme oleje, tím více bude srst mastná - není vhodné toto provádět před výstavou). U kudrnatých je taková lázeň naopak velmi dobrá i nějaký ten den před výstavou. Jejich srst má větší tendenci se vysoušet a lámat (často začne i plstnatět). Olej srst promastí, vyživuje ji a u kudrnáčů napomůže tvořit kudrlinky. U krátkosrstých morčat lázeň není potřebná. 

Hlavně v zimních měsících je důležité morče pořádně vysušit, klidně i fénem. U kudrnatých srst po vyfénování mírně navlhčíme, aby se 5zpět vytvořily kudrliny. Zásadně nekoupeme nemocné nebo nachlazené morče. 

Jak často koupat? Odpověď je jednoduchá - podle potřeby. U světle zbarvených morčat to bude určitě častěji, stejně tak u dlouhosrstých morčat obecně.

Péče o dlouhou srst

Papiloty - Jednou z možností, jak sr st udržet čistou a maximálně dlouhou, jsou papiloty. Jedná se o ubrousky (prodyšné papíry (krep), nebo látka), do kterých se pruhy srsti zabalí, zamotají a nakonec upevní gumičkou. Podobný postup se provádí i u dlouhosrstých výstavních psů. Po těle se vytvoří cca 7 papilotů - po stranách a na zadečku. Nevýhodou je, že srst nemůže moc dýchat a papiloty morčeti překáží, hlavně v chůzi, polehávání apod. 

Skřipečky - Dalším řešením je přichycení srsti pomocí skřipců. Musíme ale pamatovat, aby morče netahaly a nepřekážely, aby si například mohlo pohodlně lehnout. 

Na volno - Nejpohodlnější a nakonec asi i nejlepší variantou je nechat morčeti srst volně růst a víc neřešit. Nevýhoda je, že morče musíme častěji koupat a taky je největší riziko, že si srst okouše. Na výstavy postačí, pokud je srst dlouhá tak, aby lehce přesahovala délku na zem.

Stříhání

9Stříhání a zastřihávání srsti se týká pouze dlouhosrstých morčat(popřípadě polodlouhosrstých). Srst musí být po celém těle rovnoměrná, tedy všude stejně dlouhá. Hlavně u morčat s rovnou srstí (šeltie, coronet, peruánec, ...) jsou nerovnosti hodně vidět a na výstavách jsou nežádoucí. A tak by nám nemělo být líto času a trochu si s nůžkami a hřebínkem pohrát. Pokud si nejsme jistí, že nám morče vydrží stát rovně a necukne, raději si seženeme nějakého pomocníka a úplatek pro morče v podobě pamlsku. Nůžky používáme raději s kulatým zakončením, abychom morče neporanili. Ještě před stříháním srst rozčešeme a vykoupeme (osvědčilo se mi stříhat mokrou srst kvůli zachování roviny). Po ostříhání a uschnutí srsti opět morčátko vezmeme a dorovnáme případné "zuby".

Okusování srsti u dlouhosrstých morčat

Často se chovatelé setkávají s nevítaným jevem - okusování srsti (vlastní nebo spolubydlícího). Srst pak vypadá, že ji někdo velmi nešikovně zubatě ostříhal. Možné příčiny okusování jsou: nedostatek sena, nedostatek vitaminů a minerálů, nuda, genetická dispozice, zlozvyk, ... Jak tento problém odstranit 7není zatím známo, a tak je pro chovatele často sázkou do loterie, aby se jim jejich šampion do výstavy neokousal.

Strava

Srst je defacto zrcadlem stravování. Krmení je základ zdravého života i vzhledu morčete. Můžeme jej podpořit přidáním vitaminů, jako je např. Roboran H - lehce se jím posype zelenina, nebo je možné ho přidat do vody.

Vhodné přípravky

Vhodné přípravky na výživu a zkvalitnění srsti jsou především přípravky určené přímo pro hlodavce. Těch je ale jen velice málo, a tak většina chovatelů používá produkty určené pro kočky (podobná struktura srsti), ale také štěňátka a popřípadě i pejsky. Do základní výbavy patří šampony a kondicionéry, do širší pak speciální např. regenerační spreje, oleje, vyživovací spreje, roztoky na rozčesávání, suché šampony, apod. 1