banner

CavyBook

CZ: Péče o drápky


autor článku: Bellis

1

flag_cs

Morčata mají na předních nohou čtyři a na zadních tři drápky, celkem tedy čtrnáct . Jejich zbarvení se liší v závislosti na barevném rázu morčete a síle pigmentace.

 

Stříhání drápků

Pokud jsou drápy dlouhé, mohou se začít kroutit, a to pak způsobuje stáčení prstíků do stran. Předejít tomu
můžeme pravidelným zkracováním. Určit vzdálenost, kde střihnout, je nejjednodušší u drápků bez pigmentu (světlých). Na nich totž přesně vidíme kudy vede nerv - červená žilka uvnitř drápku. U stříhání se jím řídíme a odstraňujeme drápek ve vzdálenosti cca 2 mm od nervu, střih vedeme mírně šikmo tak, aby drápek hezky doléhal na zem. U tmavých morčat se musíme řídit pouze odhadem, a tak je lepší stříhat drápky častěji a odstraňovat jen špičky. Pokud se nám "zadaří" drápek střihnout moc a začne z něj téct krev, nemusíme se ničeho bát, místo otřeme dezinfekcí a rána se brzy sama zacelí. Hlavně pro začátečníky je vhodné se na zatřihávání vrhnout ve dvou lidech, kdy jeden morčátko drží (zády k sobě, podpírá bříško a zadeček) a druhý stříhá. Není problém to zvládnout ani v jednom člověku, každý si pak vychytá vlastní způsob, který mu vyhovuje. Není se čeho bát a když se to naučíte, ušetříte si spoustu cest k veterináři :)

Znečištění drápků

Nožky jsou hold nožky, a tak se snadno a rychle mohou zašpinit. Obvykle se morčtata očistí samy, pokud se jim ale na drápky či chodidla usadí nečistoty trvale, zaschnou a mohou být nepříjemné. Jednou za čas je tedy raději zkontrolujeme a pokud na takovou nečistotu narazíme, stačí ji mokrým hadříkem setřít. Pokud se nám to nedaří, morčátku nachystáme mělkou lázeň ve které jej chvíli necháme a nečistoty odmočíme. I tady je samozřejmě nejlepší prevence, a to pravidělně čistit kotec.

Zrohovatělá kůže či otlaky

Při kontrole paciček můžeme narazit na zrohovatělou kůži. Ztvrdlá část kůže, která vyrůstá z pokožky, nejde rukou odstranit a roste do tvaru dalšího prstíku. Takový útvar odstřihneme nůžkami na drápky (pozor, ne těsně u kůže, mohli bychom morče poranit, necháme tam pár milimetrů rezervy), následně můžeme místo zvlhčit jemným krémem a v dalších dnech jej kontrolujeme. Pokud pacička otíká, tvoří se na ní velké a na pohled i bolestivé otlaky, boule, nebo jakkoli se vám chodidlo nezdá, vyhledejte raději vaterináře. Častou příčinou je nevhodná podestýlka, která je tvrdá, hrubá, nebo dokonce ostrá. Určitě se vyhněte všem podestýlkám pro kočky a pořizujte pouze podestýlku pro hlodavce, ideálně bezprašné hobliny.

Kroutění prstů

Tato estetická vada postihuje vysoké procento morčat. Prsty spolu s drápky se začnou stáčet na stranu. Není to nic hrozného, morčátku to nevadí a jde o přirozený proces, kterému bohužel nemůžeme zabránit - jeho příčinou je dědičnost a stáří. Může se ale stát, že se prstíky deformují v důsledku přerůstání drápků, v tomto případě je chyba na straně majitele, který podcenil jejich zastřihování.

Čtvrtý prst na zadní noze?

Tento úkaz se objevuje jen vzácně, a to především u potomků importovaných morčat ze zahraničí - čtvrtý, ale zcela nefunkční prst. Jde vlastně jen o kůži (někdy i s drápkem), která na nožičce visí a neobsahuje žádné kůstky. Proč se čtvrtý prstík občas objeví, je tak trošku záhadou. Není však problém tuto vadu odstranit. Stačí např. vydezinfikovanými nůžkami prstík odstřihnout (hned u miminek, nejpozději tak do jednoho měsíce věku) a i ranku následně vydezinfikovat. Odstranit ho je nutné, jinak by morčeti mohl překážet a později by si ho třeba i ošklivě zatrhlo. Pozor, toto si nepleťme s "mnohoprstostí" u morčat cuy, ke se jedná o znak doprovázející toto plemeno.



1