CZ: Smysly
autor článku: Bellis
Sluch
Většina zvířat slyší o mnoho lépe než lidé a ani morčata nejsou výjimkou. Průměrný člověk slyší zvuky okolo 17 000 Hz, načež morče slyší okolo 33 000 Hz. Slyší sice i hluboké tóny, ale lépe registruje vysoké, např. písknutí nebo mlasknutí apod. Dokáže si také spoustu zvuků spojit s činností, např. zašustění igelitovým pytlíkem - podání jídla, nebo zavrzání klece - čas se proběhnout. Smyslovým orgánem je ucho s velkým boltcem. U nešlechtěných morčat je boltec vztyčený nahoru, u šlechtěných je sklopený dolů. Morče by nemělo být v těsné blízkosti zdroje zvuku (např. u televize, rádia), nebo v místnosti, kde bývá často hluk.
Čich
Rozeznat osoby, jiná morčata, potravu ... to vše lze pomocí čichu. Stejně jako u sluchu, i čich je u morčat o hodně lepší než u lidí, a to dokonce tisíckrát. Pachy jsou nedílnou součástí života každého morčete. Jsou důležité při páření i značkování svého teritoria. Proto když morče přeneseme do jiné klece, do jiného prostředí, může být značně nervózní a vystrašené. Pachy, kterými značkují, naším čichem ani nezaregistrujeme. U samců jsou silnější v době páření. Zajímavostí je, že i rodina (samice s mláďaty), popřípadě některé skupiny, má jednotný pach. Tím se také poznávají mezi sebou. Po oddělení pachy ztratí, a tak se už po delší době morčata nepoznají. Vzhled je pro ně méně podstatný. To také vysvětluje, proč otcové nepoznávají své dcery a naopak :-)
Zrak
Ačkoli není tak dobře vyvinutý, jako ostatní smysly, není zanedbatelný. Oči jsou posazené na stranách hlavy, a tak morče vidí dopředu a zároveň i do stran - ochrana před dravci. Oči jsou vůči tělu středně velké. Při různém zbarvení může být i různá barva očí a to červená a tmavá (hnědá, rubínová, ohnivá, modrá). Při narození jsou oči citlivé, a tak se může stát (především u kudrnatých morčat), že se zanítí (nejde o nic vážného, zpravidla pomůže opthalframykoin). Je dokázáno, že morče rozeznává minimálně několik základních barev.
Hmat
Morče má dobře vyvinuté hmatové vousky. Ty jsou umístěné na lících u nosu. Mohou být dlouhé i okolo 4 cm. Díky ním morče včas zjistí, zda může prostorem projít či ne. Divoká morčata se ukrývají hlavně vkřovinách, kde je tato schopnost zajisté praktická.
Chuť
Morče bez chuti je jak ryba bez vody :-) O tento jedinečný smysl je příroda rozhodně nemohla ochudit. Prvně čichem zjistí, zda je potrava dobrá či špatná a poté ji ochutnají. Chuťovými buňkami rozeznávají sladké, kyselé i hořké. Stejně jako lidem, každému morčeti chutná něco jiného. Některému chutná citron, jiné ho nemůže ani cítit :-)