banner

CavyBook

CZ: Březost


autor článku: Bellis

1

flag_cs

Počet mláďat

Morčatům se rodí 1 - 6 mláďat, nejčastěji 2 - 3. Ke konci březosti se dá počet miminek odhadnout jak pohmatem tak i odhadem podle přibrané váhy. Existuje taková teorie, že pokud se samice před 5nakrytím nekrmí nadměrnými dávkami, nehrozí jí vysokopočetné vrhy. Ověřené to ale nemám :)

Jak dlouho březost trvá

Březost trvá průměrně 63 - 72 dní, nejčastěji kolem 68 dní. Problémem však je, že určit přesné datum nakrytí se málokdy zadaří :) Proto se většinou můžeme spíše domnívat a trpělivě očekávat. Pokud samička čeká jedno mladé, trvá březost zpravidla déle, naopak u početnějších vrhů bývá kratší.

Jak poznáme březí samičku

Samozřejmě prvotní pomocník je váha, a pokud nám samička znenadání přibírá a přibírá, máme vyhráno :) Někdy se váha moc ale nehýbe, nebo jen trošku a my si tak nejsme jisti. Někdy se zadaří 4březost poznat až třeba poslední dva týdny před porodem. Pokud se ale v bříšku schovává hned několik miminek, dá se březost poznat už po měsíci (samička se začne dřív kulatit). Ale pokud se tam schovává pouze jedno, můžete být nakonec dost překvapeni, že se zadařilo, samice zabřezla i porodila :) Zkrátka chci říct, že někdy je i pro zkušeného chovatele těžké březost s jistotou potvrdit. Většinou to ale v druhé polovině březosti poznat jde. Samičku si pochovejte, podržte ruce na bříšku a čekejte. Zpočátku jsou pohyby nenápadné, ale čím březost postupuje, tím jsou patrné víc a víc, až to jde nakonec pozorovat i očima. Miminka se v bříšku převalují, kopou a vržou zoubky.

Jak se o březí samičku starat

Během březosti i po ní by samička měla dostávat větší příděly jídla, můžeme jí přilepšit i pomocí nějakých vitaminových přípravků určené pro dobu zátěže. Důležité je průběžně kontrolovat pohyb miminek a pokud by ustaly, vyhledat pomoc veterináře. Samici bychom neměli ke konci moc zvedat a když už, tak velice opatrně. Březí samice mohou být nervózní a agresivnější. Také nesmíme zapomínat na dostatek pohybu, který ji udrží v dobré kondici pro porod. Pokud znáte datum nakrytí a víte tak, že už by samice měla 1rodit, procházka po bytě jí v tom může pomoci. Pokud ale na to není zvyklá, byla by to pro ni spíš stresová situace. Samice mohou za celou březost přibrat klidně i 500 g, je to hodně individuální. Některá tak může rodit s váhou 1000g, jiná třeba s váhou 1350g.

Jak vypadá samička ke konci březosti? 

Bříško samičky je veliké a tvarem do stran, je na něm vidět i cítit pohyb. A jak poznáme, že už se to blíží? Můžeme pozorovat změněné chování, nervozitu a na samotný závěr menší příjem jídla. Nelekněte se váhy, ta posledních pár dnů stagnuje a může dokonce i mírně klesnout (pokud klesá hodně, nebo už to trvá dýl, bedlivě samici kontrolujte, hlavně jestli se miminka hýbou a vyhledejte veterináře). Těsně před porodem se samička uchýlí do místa, které jí přijde nejbezpečnější, posedává, chová se nervózně. Můžete pozorovat první nevýrazné stahy a to, jak se samička čistí.1